Системи за клађење имају историју дугу колико и сама спортска прогноза. Као и код сваких игара на срећу, циљ је остваривање профита. А управо су системи ти који играчима у томе помажу. Они се разликују од избора спортова. Такође, и за квоте и друге начине уплате.

Посебно је важно обратити пажњу и на особе, односно странице које нуде „клађење на сигурно“.Све се то мора узети са додатном дозом опреза. Јер, генерално гледано, не постоји могућност за такмичара да се клади сигурно и добија. Многе чињенице утичу на резултат и вероватноћу тријумфа неког тима.

Кључ је да се овакве ситуације избегавају. Јер, зашто их ти људи/странице продају, уколико им доносе профит у односу на кладионицу.

Системи за клађење

Системи за клађење се заснивају на математичким принципима. Зато је, осим основног знања клађења, пожељно имати предзнање и о бројкама. Или се самостално усавршавати на том пољу. Овакав вид клађења, не води ка сигурном добитку. Међутим, то је путоказ за играче да остварују профит.

На том путу, могуће су грешке, али и упркос томе играчи могу зарадити. У зависности од тога који систем је коришћен, може се вратити део уложеног новца.

Системи за клађење – врсте

Клађење је вид забаве како играч може трошити слободно време са пријатељима. Подржавати вољени тим и играти на одређене исходе. Опција је увек много, а системи су ту да помогну. Какво год да вам је знање математике, постоји неколико инструмената који могу усмерити вашу кладионичарску страст.

Основна подела је на системе са позитивном и негативном прогресијом. Односно, јесте ли остварили погодак или промашај. У оба случаја, улог треба подићи.

Системи за клађење – негативна прогресија

Када је реч о негативној математичкој прогресији, постоји неколико система. То су: Мартингејл, Фибоначијев низ, Лабушеров низ, Супер Мартингејл и Даламберов систем.

Системи за клађење

Мартингејл је први, али и најстарији познати систем када је реч о спортском клађењу. Првобитно замишљен у казинима, а сада пренесен и у кладионице. Ограничење је што је подесан за оне који имају дубок џеп за улоге. Зато што се, код играња овим системом, улози дуплирају након промашаја. А реални профит смањује у зависности од броја покушаја до следећег поготка након промашаја.

Овај систем има и супер варијанту. Односно, то је за људе који имају још већи распон новца на располагању. Када промашите, дуплирате улог, али и додајете почетни улог. Па се чека наредни погодак.

Фибоначијев низ подразумева да је сваки наредни члан једнак збиру два претходника. Односно, овакав систем толерише осам везаних промашаја. Иако је број чланова практично у недоглед. Пренесено на клађење, први погодак вас усмерава на почетни улог. Уколико први пут буде промашај, онда се прелази на следећи број у низу. Све док се не погоди, али се враћате два корака уназад.

Даламберов систем, са друге стране, говори о једнаком броју погодака и промашаја на дуже стазе. У овом случају, када промашите, повећаћете уложено. Погодак би захтевао да смањите улог.

Системи за клађење

Он је нешто компликованији, а подразумева избор насумичног низа бројева. Сабирањем првог и последњег члана, добија се износ уплате. Погодак потом брише та два члана и остају следећи када се поступак понавља. Међутим, ако се прва опклада промаши, онда се на крај низа додаје број што одражава висину уплате. Па се формира нови низ.

Системи за клађење – позитивна прогресија

Оваква комбинација за опкладе, супротна је од система са негативном математичком прогресијом. Главна разлика у овом случају, јесте што се улог подиже након оствареног поготка. Система са оваквим рачунањем има шест врста. То су: Пароли, Обрнути Лабушеров систем, Систем 1-3-2-6. Потом: Парле систем, Обрути Мартингејл и Оскаров систем.

Пароли је обрнут од Мартингејл система за клађење. За разлику од претходника, он је подобнији уколико имате низ погодака. Он зависи од тога, колики сте зацртали  жељени профит и од квоте. Тако да бисте, ако добијете, део тога оставили у банку. А остатак добитка уложили за даље клађење. И тако у циклусима, које сами одређујете. Пропорционално, то је 70 одсто, док би се 30 посто одлагало у штек.

Парле је сличан претходно поменутом систему. Само по томе што се поставља почетна и крајња граница. Међутим, битно се разликују што овде нема остављања дела новца у банку. Већ се читав стечени износ од добитка, преноси у наредну уплату. Зато је Пароли, бољи систем за клађење онима који су почетници.

Обрнути Лабушеров систем се заснива као и оригинални, на истим принципима. Овде играч, осим креирања низа, мора да одреди његов крај и висину улога. Јер је класични систем захтевао елиминисање свих чланова низа. Сада то води ка губитку. Сабирањем првог и последњег члана низа, добијате вредност уплате. Погодак значи додавање новог броја на крај низа. А промашај, брисање првог и почетног члана низа. И тако у круг.

Преостали начин рачунања  

Системи за клађење са позитивном математичком прогресијом, имају још појавних облика. Један од њих је Обрнути Мартингејл систем.

Главна разлика је у вези са дуплирањем улога. Код ове врсте система, то се ради приликом оствареног добитка. Првобитна верзија је то изискивала у случају да сте промашили. Овај систем, као и други у овој групи, захтева ограничавање жељеног профита и максималне уплате.

Систем 1-3-2-6 је унапред дефинисан са тачним редоследом бројева у низу.  Иако има појединих сличности са другим системима заснованих на низовима. Сваки од делова низа, једнак је планираном износу уплате. Он дозвољава максимално четири промашаја у низу. Све што није погодак, вратило би вас на почетак низа. Из тога произлази главни циљ да серија промашаја не буде дуга. Добра ствар је само, што се не коцкате са великим новчаним износима.

Оскаров систем познат је и по називу Хојлов (Hoyl) систем. Није уско везан за спортско клађење, јер се односи на казино и рулет. Упркос томе, прилагодљив је и за спортску прогнозу. Оно што је кључно у овом систему, јесте подједнака вероватноћа за низ губитака и низ погодака. Низови тријумфа, служе играчима да задрже профит, али да улози буду ниски када се губи. Повећавати улоге када се добија. Пожељно је да то буде у једној висини почетно уложене цифре.

Bonus tip

Пуни и скраћени

Системи за клађење са позитивном и негативном математичком прогресијом нису једини у овој бранши. Они се пре свега, односе на број промашаја које играч има. Баш зато што некада, један или два пара само, могу оборити цео тикет.

Зато постоји разлика на пуне и скраћене системе. Односно, да у зависности од броја промашаја, играчи могу вратити део новца назад. У неком тренутку. Математички, све је прорачунато кроз таблицу система. С тим да она може имати неограничен број парова у теорији. А у реалном свету то није могуће.

Заправо, та таблица доноси број погодака. У овом случају је то 16 за конкретан модел. Они су приказани хоризонтално. Вертикална ставка у табели, говори о минималном броју догађаја да би се остварио погодак у неком систему. Они подразумевају број парова и број погодака, па се у складу са тим прави комбинаторика.

Скраћени системи су део пуних система. Они дозвољавају одређени број грешака. Тј. уколико имате неколико промашаја од одиграног броја догађаја, можете остварити добитак. Од једног до четири и више промашених парова. Шансе су веће, али само што ће добитак бити мањи у односу на то колико сте промашили.

Закључак

Системи за клађење су путоказ играчима како на дужи рок остварити профит. Што је и примарни циљ сваког такмичара када уђе у свет спортске прогнозе. Уз мало усавршавања, свако ће овладати потребним техникама. Што апсолутно није тешко, иако су у питању математички обрасци. Волели је у школи или не, математика вам сада може донети зараду. Зато је препоручљиво информисање о поменутим системима. Али и томе да се стекне стратешка предност у односу на кладионице. Уз остале стратегије, ово је ваша добитна комбинација која сигурно пролази.